Problémom Vranova nie je prehra 1:5 s dominantnou Spišskou Novou Vsou

Futbalisti Spišskej Novej Vsi zareagovali na dve prehry po sebe, navyše bez streleného gólu, suverénnym spôsobom. V prípade MFK Vranov viac ako výsledok 1:5 mrzí absencia fanúšikov na tribúnach…

Spišská Nová Ves bola pri Topli excelentná! Z mužstva bolo cítiť, že dve prehry v rade prišlo hodiť za hlavu sebavedomým výkonom. Ak si uvedomíme, že tento mindset si zverenci trénera Pavla Mlynára naprogramovali proti mužstvu, ktoré ťahalo sériu štrnástich zápasov bez prehry, ide z toho rešpekt. MFK Vranov nie je tím, ktorý sa historicky potáca v druhej polovici tabuľky, preto spôsob, akým hostia získali tri body, rezonuje. Vranovčanov síce (najviac) bolela absencia Mariána Sabolčíka, ktorý je z pohľadu organizácie/výstavby hry kľúčový, no to neznižuje váhu konštatovania aký suverénny a dominantný formát súper predviedol!

Domáci brankár Ondrej Vasilco vytiahol v úvodnej 15-minútovke dva rozdielové zákroky. V 9. min. však bol proti Caetanovi Luisovi Coronelovi Montibelerovi bez šance zasiahnuť. Táto ofenzívna pohoda hostí určila ďalší obraz prvého polčasu.

Wilson Andres Lasso Ortegon, rozdielový hráč s potenciálom na vyššiu súťaž! FOTO: Imrich Makó.

Prvé dva góly vypracoval Kolumbijčan Wilson Andres Lasso Ortegon. Na ľavej strane hral fantasticky! Pri obidvoch presných zásahoch ustál pri čiare fyzicky mimoriadne náročné situácie. Chcel hrať. A hral výborne. Technicky silný hráč je v ideálnom futbalovom veku. V 26 rokoch je v Európe po dvoch sezónach aklimatizovaný a z pohľadu transferu smerom k vyššej súťaži určite zaujímavý. Futbal je produkt zábavy a sledovať ho pri práci s loptou bolo zábavou. Škoda, že ho v úvode druhého polčasu vyradili z hry zdravotné patálie.

Ak chválime kolumbijský futbalový export, pozornosť si zaslúži tiež Breyner Zapata Uzuriaga. Atletická osmička svojimi fyzickými (a futbalovými) parametrami prerástla latku nastavenú treťou ligou. Vyzerá to tak, že pre hráčov z krajiny, ktorá je jedným z najväčších producentov kávy na svete, je TIPOS III. liga, Východ zasľúbenou súťažou. A ťažia z toho napr. aj v Stropkove. Kevin Daniel Castrillón Gómez je so 14 gólmi najlepším strelcom súťaže a fanúšikovia nedajú dopustiť ani na stredopoliara Jhonatana Garciu Araqueho.

Späť však do Vranova. Keď v 24. min. začali Spišiaci s rysovaním rýchlej kontry, z lavičky zaznel pokyn „Miloš, rozbehni to!“. Zvyšok vyzeral ako na play station. Miloš Lačný zareagoval s robotickou precíznosťou – 0:2. Pre hráča jeho kalibru rutina, pre fanúšika zábava prvotriednej kvality.

Miloš Lačný nastúpil za Spišskú Novú Ves v šiestich stretnutiach a nastrieľal v nich sedem gólov! FOTO: Imrich Makó.

O šesť minúť Spišská Nová Ves potiahla ďalšiu krídelnú akciu. Po centri do pokutového územia súpera, kričal brankár Filip Regitko „Second ball!“. Autor prvého gólu si ju našiel na hranici pokutového územia a nezaváhal!

V komornej atmosfére na vranovskom štadióne bolo milé sledovať skupinu detských fanúšikov hostí, ktorí sa premiestňovali po korze a celých 90 minút fandili. Keď v druhom polčase zvýšil Kamil Zekucia na 0:5, rozbehol sa podať si ruku práve s nimi…

Práve Kamil Zekucia po svojom góle hecoval ešte Miloša Lačného… „ideš za hetrikom, ideš“. Rodák z Levoče išiel o pár minút pri centrovanej lopte do chlapského súboja s Ondrejom Vasilcom a po ich vzájomnom strete musel v 75. min. striedať. Hráčom hostí nestačili tri body, chceli zážitok!

Svoj vzťah k fanúšikom deklarovala Spišská Nová Ves aj pri očakávanom futbalovom sviatku. Treťoligista privíta v Slovnaft Cupe ŠK Slovan Bratislava. Hoci najskôr boli oznámené dva termíny, nakoniec platí tretí – 26. októbra. Slovenský majster by pricestoval s béčkom alebo juniorkou, preto vedenie FK hľadalo cestu, ako zápas s headlinom „Raz za 50 rokov“, „zachrániť“, aby prítomnosť účastníka Ligy majstrov bola športovo-spoločenskou udalosťou.

Kamil Zekucia najmenších fanúšikov po svojom góle neobišiel. FOTO: Imrich Makó.

Prístup a vnímanie futbalu v kabíne Spišskej Noves Vsi dokumentuje i moment, kedy tréner Pavol Mlynár nechcel, aby jeho zverenci zápas iba dohrali. „Tlak na loptu, tlak na loptu!“ Volal po nasadení ešte aj dve minúty pred koncom stretnutia, až človek mohol mať dojem, že je len druhá minúta a stav 0:0.

Vranov prehral po štrnástich zápasoch, v aktuálnej sezóne zlomil jesenné výsledkové prekliatie na ihriskách súperov, v tabuľke je stále druhý. Prehra 1:5 mrzí, ale nie je najväčším problémom vranovského futbalu. Otázka znie. Pre koho sa hrá vo Vranove nad Topľou futbal? Zápas so Spišskou Novou Vsou neznesie výhovorky… Pri Topli na seba narazili dvaja atraktívni súperi na papieri a čo je dôležitejšie, potvrdili to aj na trávniku. Šesť gólov a ďalších viacero výborných príležitostí. To, nad čím sa fanúšikovia nadchýnajú po celom svete, sledovalo + – dvesto duší.

Kapitán Spišskej Novej Vsi Marek Janečka patrí medzi najväčšie osobnosti, ktoré behajú po treťoligových trávnikoch. FOTO: Imrich Makó.

Bez vášne sa futbal nedá robiť. Predstavenstvo MFK Vranov sa bude musieť zamyslieť nad emóciou v komunikácii s fanúšikmi, a pritom je to jednoduché ako s jadrovou energiou. Ak ju máte pod kontrolou, je čistým zdrojom. Premiantom je v tom MŠK Tesla Stropkov a na domácich zápasoch to cítiť. Dynamicky komunikuje aj FK Spišská Nová Ves. Hoci štatisticky z pohľadu návštevnosti nepatrí (podľa zápisov o stretnutí) medzi lídrov, treba dodať, že sa bavíme o meste, kde hrajú hokejisti a basketbalisti o ligový titul.

Výsledok 1:5, ktorý v istých obrazoch kopíroval domácu prehru 1:4 v Slovnaft Cupe so Starou Ľubovňou, nie je dôvodom na paniku. Futbal je dobrodružstvo! Dvadsaťdva hráčov sa na hracej ploche snaží manévrovať a manipulovať so súperom tak, aby na konci dňa jedno z mužstiev doprialo fanúšikom eufóriu. V sobotu ho svojim priaznivcom dopriala partia okolo kapitána Mareka Janečku. Vranovčania sa vrátia na víťaznú cestu, akurát s tým rozdielom, že emócia na štadióne bude mať chuť prevarenej vody. Nikomu neublíži, od smädu nezomriete, ale to nie je zážitok, kvôli ktorému si otvoríte podnikanie.

MFK Vranov – FK Spišská Nová Ves 1:5 (0:4)

Góly: 71. Verčimák – 9. a 30. Montibeler, 24. a 43. Lačný, 64. Zekucia.

ŽK: 34. Vaľovčin – 19. Kamenický, 72. Lačný, 83. Valent.

Zostava Vranov: Vasilco – Kovernyk, Šuľák (46. Krajňak), Babjak, R. Tomko, Straka (86. Rozkoš), Verčimák, Leško, Vaľovčin (46. Kovalčin), Digoň (79. Kandala), Košuda (63. Burcák).

Zostava Spišská Nová Ves: Regitko – Kunzo, Valent, Janečka, Zapata , Kamenicky, Zekucia (75. Ontko), Olaya (75. Kaščák), Lasso (49. Baranyi), Montibeler (63. Slanina), Lačný (75. Kovaľ).