Rezort práce chce investovať 300 mil. eur, príkladom aj hrad Čičva

  • Obce
  • Dátum: 13.09.2024
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR plánuje investovať do vytvorenia pracovných pozícií pre nízko kvalifikovaných nezamestnaných minimálne 300 mil. eur. Príkladom, ako to má vyzerať v praxi, je projekt Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike.

V okrese Vranov nad Topľou je jediným rozsiahlym torzálne zachovaným hrad Čičva. Desať rokov sa na jeho rekonštrukcii podieľa občianske združenie Pro futuro hradu Čičva. Aktuálne pracuje na hradnom kopci v Sedliskách osem chlapov, ktorí dostali šancu zamestnať sa vďaka projektu „Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike“.

Ako uviedol minister Erik Tomáš, rekonštruuje sa 31 kultúrnych pamiatok a zamestnaných je 450 ľudí. Projekt začal fungovať začal v marci tohto roka a skončí v decembri 2025. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo z Európskeho sociálneho fondu 12,5 mil. eur. „Často si niektorí politici, ale aj média zamieňajú projekt Ľudia a hrady s projektom Obnovme si svoj dom, ktorý je dotačnou schémou ministerstva kultúry, a nefunguje. Chcem vás naozaj poprosiť, aby sa to už nestávalo. Ako máte možnosť vidieť, projekt Ľudia a hrady v gescii ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý realizujeme v spolupráci s ministerstvom kultúry, riadne funguje. Ak niečo nefunguje, je to iný projekt Obnovme si svoj dom, ktorý je čisto v gescii ministerstva kultúry,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Práve projekt „Ľudia a hrady“ a hrad Čičva uviedol ako príklad pozitívnej praxe a cestu, akou sa chcú vydať pri vytváraní pracovných miest s podporou štátu pre nízko kvalifikovaných nezamestnaných. Minister E. Tomáš v tejto súvislosti zopakoval zámer, že ľudia, ktorí môžu pracovať, ale odmietnu vhodnú pracovnú ponuku, prídu o dávku v hmotnej núdzi. „Dôležité je povedať aj B, a to, že štát musí vytvárať pre takýchto ľudí pracovné pozície, aby sme im mali, čo cez úrady práce ponúkať. Na hrade pracuje osem ľudí, z toho sú šiesti Rómovia. Chodíme po Slovensku a vnímame, že väčšina tých, ktorí na obnove hradov pracujú, sú Rómovia. Chcem sa im za to veľmi poďakovať, pretože toto je ten správny prístup,“ zdôraznil E. Tomáš.


Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš. FOTO: Imrich Makó.

Z pozície ministra kultúry bol iniciátorom obnovy slovenských hradov Daniel Krajcer. Jeho víziou bolo nastaviť podmienky tak, aby sa kultúrnemu dedičstvu dostalo systematickej podpory. Po viac ako desiatich rokoch konštatoval, že sa podarilo urobiť kusisko práce, čo dokumentuje zvýšená atraktivita a s tým spojená návštevnosť. „Žijeme dobu, kedy riešime predovšetkým súčasnosť. Tento projekt je však čarovný v tom, že rieši minulosť a zároveň aj budúcnosť. Keď hovoríme o budúcnosti, tak ponúka perspektívu tým, ktorí ju doteraz nemali, teda dlhodobo nezamestnaným. Častokrát na východnom Slovensku sú to aj Rómovia, ktorí žili bez ilúzii, v skepse… Nemali prácu, sedeli doma a čakali na dávky. Pre všetkých týchto ľudí trh práce, najmä v niektorých regiónoch, nedokáže vygenerovať dostatočnú ponuku, preto musí pomôcť štát,“ zdôraznil Daniel Krajcer.

Starosta Sedlísk Matej Sabol ocenil, že pri obnove hradov sa podarilo opäť naštartovať štátnu pomoc. V minulosti totiž musela obec financovať udržiavacie práce z vlastného rozpočtu. „Verím, že tento projekt bude trvať minimálne tristo rokov. Hrad sa staval práve toľko a verím, že za tristo rokov ho vybudujeme aj my,“ dodal s úsmevom Matej Sabol.

Predseda OZ Pro futuro hradu Čičva Ľubomír Hutka už v minulosti vysvetľoval, že dlhodobo nezamestnaní, ktorí získali pri obnove hradu remeselné zručnosti, sa neskôr dokázali presadiť aj v súkromnom sektore. Záujem o prácu zo strany miestnych potvrdil i starosta Sedlísk. „Na hrade pracujú najmä nezamestnaní z rómskej komunity. Stále sa ma pýtali, kedy sa začne robiť, kedy nám pomôžete. Dôležité je, aby sa naučili pracovným návykom a tento projekt im v tom pomáha. Cestovať za prácou je pre nich náročné… Takto sú doma, pri svojich rodinách, zarobia si a pomôžu aj obci,“ dodal M. Sabol.


O prácu na hrade Čičva je záujem. FOTO: Imrich Makó.

V tejto súvislosti E. Tomáš pripomenul, že ak sa podarí aktivovať nízko kvalifikovaných nezamestnaných, pomôže to im, štátu, aj samosprávam. Z toho dôvodu, po vzore projektu „Ľudia a hrady“ vyčlenilo ministerstvo z Európskeho sociálneho fondu 100 mil. eur na ďalšie vytváranie pracovných miest. V hre je však v rámci revízie eurofondov na Slovensku ďalších minimálne 200 mil. eur, ktoré chce rezort práce získať od ostatných ministerstiev, ktoré ich čerpať nestíhajú.

Jedným z nástrojov, ako podporiť zamestnávanie, by malo byť iniciovanie vzniku sociálnych podnikov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vstúpilo do tohto procesu zriadením pracovných skupín s ministerstvami životného prostredia a pôdohospodárstva. U Tomáša Tarabu, resp. Richarda Takáča vidí Erik Tomáš najväčší priestor, ako vygenerovať pracovné ponuky. Prvé pilotné projekty by mohli byť predstavené ešte do konca tohto roka. „Sociálne podniky, ktoré už na Slovensku máme, budú zriaďované väčšinou mestami a obcami. Potrebné bude vymyslieť náplň, resp. novú náplň, využiť peniaze z Európskeho sociálneho fondu, zamestnať ľudí a zohnať zo štátu zákazky. Ako som povedal, najprioritnejšie sú pre nás ministerstva pôdohospodárstva a životného prostredia, pretože práce v lese alebo na poliach je naozaj dosť a potrebujú tam práve takúto pracovnú silu. Pevne verím, že opäť vznikne synergický efekt, keď pomôžeme štátnym inštitúciám a zároveň samotným ľuďom,“ uzavrel E. Tomáš.


Fotogaléria


Warning: Undefined variable $user_display_name in /data/7/7/77ec2903-772e-4dd7-85f6-531a26f760b2/vranovske.sk/web/wp-content/plugins/secure-copy-content-protection/public/class-secure-copy-content-protection-public.php on line 733
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!