SLANSKÉ VRCHY: Kríž na Šimonke opäť stojí! Martin Ivan: Príroda má spájať

  • Obce
  • Dátum: 23.08.2024
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na najvyššom vrchu Slanských vrchov Šimonke opäť stojí jej symbol. Kríž so sochou umučeného Ježiša Krista. Ruku k dielu priložili nielen obec Hermanovce nad Topľou a miestni dobrovoľníci…

Pôvodný kríž osadil na Šimonke v roku 1997 Štefan Višňovský zo Zámutova. Kríž sa stal okamžite symbolom najvyššieho vrchu Slanských vrchov. O to väčšie a nepríjemné prekvapenie čakalo na turistov 13. augusta, keď ho našli zhodený na zemi.

Reakcie na sociálnych sieťach boli nekompromisné. Časť verejnosti diskutovala o tom, či konštrukcia kríža nepodľahla poveternostným podmienkam, no indície hovoria o neakceptovateľnom zásahu človeka. „S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o vandalizmus. Na dreve sa síce podpísal zub času, ale socha Ježiša Krista bola evidentne poškodená po údere nejakým predmetom,“ pripomenul starosta Hermanoviec nad Topľou Martin Ivan.

V Hermanovciach nad Topľou, do ktorého katastra Šimonka patrí, neváhali a okamžite sa pustili do práce. „Marek Bašista, ktorý je nadšencom a na Facebooku založil stránku Šimonka 1092, okamžite povedal, že kríž postavíme naspäť,“ pokračoval Martin Ivan.


Jednotlivé časti kríža bolo potrebné na Šimonku vyniesť.

Sled udalostí mal vzápätí rýchly spád. Zakúpil sa hranol, zamestnanci obce ho natreli, spolu s dobrovoľníkmi pripravili kotviacu pätku a 22. augusta opäť osadili kríž na vrchole. „Roky rokúce organizuje naša obec s ostatnými samosprávami a partnermi výstup na jej vrchol, ktorý je, podľa našich zistení, najstarším organizovaným výstupom. Pre nás znamená Šimonka viac ako len najvyšší vrch Slanských vrchov. Vnímame to tak, že nám bolo zverené dedičstvo a my ho chceme uchovať aj pre ďalšie generácie. Kríž na vrchole je jedným zo symbolov Šimonky, preto nám bolo od prvej chvíle jasné, že ho tam vrátime,“ zdôraznil M. Ivan.

Kríž má výšku 3,9 metra a rozpätie 1,5 metra. Sochu umučeného Ježiša Krista venovala Anna Polačeková z Vyšnej Šebastovej. „Keď sa zo sociálnych sietí dozvedela, čo sa stalo, kontaktovala nás s tým, že má doma kovové umučenie opieskované do zlata, ktoré by nám chcela venovať,“ poďakoval sa starosta Hermanoviec nad Topľou.

Ruku k dielu priložili aj členovia občianskeho združenia HOblik. Mladí ľudia sa dali dokopy, aby pomohli zveľaďovať obec a jej okolie s nádhernou prírodou. Ich prvou, a mimoriadne vydarenou, akciou, bolo stretnutie historických motocyklov JAWA a ČZ „SLANSKÉ kolečko“. Hoci si predstavovali, že svoju energiu budú venovať iným projektom a aktivitám, ako odstraňovaniu následkov po vandaloch, pri vynášaní kríža pomáhali v prvej línii. „To, čo sa stalo, sme vnímali veľmi negatívne. Sme obcou, v ktorej má viera nespochybniteľné miesto, o to viac nás to mrzelo. Nemali sme teda najmenší problém stretnúť sa a spojiť pre správnu vec,“ uviedol predseda OZ HOblik Maroš Kovaľ.


Dobrovoľníci nechali na Šimonke aj odkaz v knihe, do ktorej sa môžu podpisovať turisti.

V ich prípade neostalo iba pri kríži. V roku 2022 bola na vrchole inštalovaná lavička, pod ktorú sa však podpísal vplyv počasia, preto ju demontovali a zrekonštruovali. „Pôvodným zámerom bolo opraviť ju na mieste, ale ukázalo sa, že ide o väčšie poškodenie, preto sme ju museli zniesť do obce a niektoré časti vyrobiť nanovo. Teraz sme ju symbolicky spolu s krížom vyniesli a vrátili na jej miesto na vrchole Šimonky,“ dodal M. Kovaľ.

Starosta Martin Ivan chce veriť, že k podobnému prípadu už nedôjde, no aktuálnou je aj myšlienka osadenia fotopascí. „Každý, kto si túto trasu vyšľapal, vie aké je namáhavé niesť si len ruksak s vodou a jedlom. Pre mňa je nepochopiteľné, že sa nájde človek, ktorý si dá tú námahu, vystúpi na vrchol, užije si výhľady a potom zničí kríž. Príroda by mala ľudí spájať a nie rozdeľovať. Pokiaľ aj má niekto iný názor na kríž, mal by rešpektovať, že pre iných ľudí má význam a neničiť ho. Veríme tomu, že osoba alebo osoby, ktoré to urobili, si vstúpia do svedomia a nič podobné sa nezopakuje nielen u nás, ale ani nikde inde,“ pripomenul M. Ivan.


Fotogaléria