imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hetrik. Z hry, z priameho kopu, z pokutového kopu. Stredopoliar MFK Vranov Marián Sabolčík hrá spôsobom, akým strieľa góly, vlastnú ligu. V tejto sezóne už o tom vedia svoje brankári MŠK Spišské Podhradie a TJ Baník Kalinovo.

V derby s MFK Snina si dali Vranovčania načas. O svojom víťazstve rozhodli v nadstavenom čase. S TJ Baník Kalinovo otvoril Marián Sabolčík skóre už po troch minútach hry. Výborný presing, reklama na pozičné postavenie a zakončenie k žrdi. Futbal nie je komplikovaný, ak to viete a hlavne klape to… Žiadna hra na náhodu „chcel som len trafiť bránu“, momentálne najlepší strelec Vranova presne vedel čo a ako chce urobiť! „Hostí sme zatlačili presingom do rohu a získali sme loptu. Ešte som si zakričal, aby mi ju pustili. Tým, že trávnik bol mokrý, nemieril som do horných častí, ale snažil som sa zakončiť tak, aby lopta padla pred brankárom, lebo som predpokladal, že sa skĺzne a ešte naberie rýchlosť,“ vysvetľoval stredopoliar MFK Vranov Marián Sabolčík.

Kalinovo sa otriaslo rýchlo. O dvanásť minút. Marián Sabolčík bol v tom čase ošetrovaný za autovou čiarou. Po loptu si k Tomášovi Drábovi zbehol na jeho pozícii Tomáš Vaľovčin, ktorý pod tlakom súpera povolil a Dominik Iboš vyrovnal.

Napriek tomu, že hráči Vranova mali v ďalšom priebehu niekoľko rozdielových príležitostí, o všetkom podstatnom nakoniec rozhodli za desať minút v druhom polčase. Pri kľúčových momentoch bol opäť Marián Sabolčík. V 64. min. sa postavil k priamemu kopu a to pri jeho pravačke pre brankárov znamená stav najvyššieho ohrozenia. Už v minulej sezóne bol za projektil do siete Spišského Podhradia nominovaný na Gól roka. Pod Spišským hradom sa odchovanec prešovského Tatrana zapísal aj pred týždňom. Ako inak, zo štandardky vyrovnal na 1:1. No a proti Kalinovu ponúkol ďalší parádny kúsok. V jeho prípade sa mimoriadne cení fakt, že každý zo spomínaných presných zásahov prišiel z inej strany a z inej vzdialenosti! „V Spišskom Podhradí bola lopta o dosť bližšie, preto som sa ju snažil poslať ponad múr oblúčikom, aby ešte stihla klesnúť. Proti Kalinovu som zakončoval z väčšej diaľky, čomu som prispôsobil intenzitu, aj techniku kopu. Obidve strely boli do strany, ktoré mali brankári zakryté múrom. Napriek tomu, že obidvaja urobili prvý krok skôr, než som vystrelil, nestihli k lopte doletieť,“ uviedol M. Sabolčík, ktorý má exkluzívnu streleckú fazónu so sériou siedmich gólov v troch súťažných zápasoch za sebou, pretože trikrát sa gólovo presadil aj v Slovnaft Cupe na pôde FK Kamenica.

Vedieť zahrať priamy kop je patriť do skupiny vyvolených! Mariánovi Sabolčíkovi táto exkluzívna výsada nepadla z neba! „Ešte v doraste prešovského Tatrana sme trénovali priame kopy s Peťom Milenkym. Ostávali sme po tréningu, striedali sme sa v bráne alebo sme si postavili panákov… Tým, že chlapci vedia vybojovať priame kopy a cítim ich dôveru, beriem na seba zodpovednosť, preto som rád, že som mojimi gólmi pomohol. Je to výsledok praxe, ktorú som získal stovkami až tisíckami opakovaní, vďaka čomu viem loptu trafiť tak, ako potrebujem,“ prezradil svoje know-how M. Sabolčík.

Ako sa nakoniec ukázalo, bol to víťazný gól. Marián Sabolčík to v tom čase tušiť nemohol, ale z jeho oslavy bolo jasné, že po viacerých nepremenených príležitostiach na strane domácich spadol kameň zo srdca. Keď lopta skončila v sieti, vybehol od oslavujúcich spoluhráčov, zastavil sa smerom k hlavnej tribúne a roztiahol ruky. „Po druhom góle to bola len radosť. Bez žiadneho odkazu. Po treťom góle som však vedel, že priateľka sedí niekde na tribúne, tak som jej poslal do hľadiska božtek,“ vysvetľoval s úsmevom M. Sabolčík.

Hetrik skompletizoval z pokutového kopu. Náročný vranovský fanúšik ocenil, že bol to práve on, kto opäť raz demonštroval futbalovú inteligenciu, rozobral akciu súpera a vzápätí naštartoval kontru, na ktorej konci bol v pokutovom území faulovaný Tomáš Vaľovčin. Čo s prehľadom začal, to aj s prehľadom dokončil – 3:1. Domáci sa viezli na pozitívnej vlne a v 74. min. skompletizoval po rohu výsledok Marek Babjak, hoci v zápise o stretnutí figuroval pôvodne ako strelec Michal Krajňák. „Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre – rýchlym gólom a prvých pätnásť minút sme boli dominantnejší. Hru sme mali pod kontrolou, o to viac je škoda vyrovnávajúceho gólu. Práve v tom čase som mal drobné ošetrovanie, boli sme o jedného menej, pred šestnástkou sme stratili loptu a vyrovnávajúci gól súpera nabudil. Cez polčas sme si povedali, aké detaily potrebujeme zmeniť. Z našej strane to nebolo síce hrozné, ale chceli sme vyhrať a to si žiadalo vyladiť niektoré situácie. V druhom polčase sme opäť na Kalinovo vybehli, skóroval som z priameho kopu, padla nám penalta a hostia znervózneli. Začali viac dohrávať súboje, už to bolo potom menej futbalové, ale priebeh sme kontrolovali. Priestor nakoniec dostali aj chlapci, ktorí zatiaľ toho odohrali menej, zatiaľ čo my sme si mohli trošku oddýchnuť,“ pridal pohľad na stretnutie Marián Sabolčík.

V doterajšom priebehu III. ligy v našej skupine neprehrali len dva tímy – zatiaľ suverénny líder Slávia TU Košice a MFK Vranov. V predsezónnom rozhovore s trénerom Roman Lazúrom sme spomínali fakt, kedy mužstvo v ostatných sezónach nezachytilo úvod súťaže a potom dobiehalo zameškané. Dnes sú karty rozdané inak a rovnako to vníma aj kabína! „Všetko je podmienené víťazstvami a tým, že sa neprehralo. Pred sezónou prišli noví chlapci, ktorí veľmi dobre zapadli. Partia v šatni si sadla, vieme sa stretnúť pomedzi tréningy, posedieť si po zápase. No a to všetko do seba zapadá! Musím zaklopať, zatiaľ nám to ide, hoci je škoda straty bodov doma s Námestovom alebo na Lokomotíve. V tabuľke sme mohli byť na tom ešte lepšie, ale myslím si, že koniec koncov môžeme byť zatiaľ spokojní. Dôležité však bude v tom pokračovať, aby sme si na Vianoce mohli povedať, že táto jeseň bola iná,“ nešetril odhodlaním M. Sabolčík.

MFK VRANOV – TJ BANÍK KALINOVO 4:1 (1:1)

Góly: 3. Sabolčík, 64. Sabolčík, 70. Sabolčík z PK, 74. Babjak – 15. Iboš.

ŽK: 72. Sabolčík, 88. Leško – 51. L. Filipiak, 63. Kováč, 69. Dobiáš, 69. Abubu, 72. A. Filipiak, 80. Fajčík, 90. Belko.

Zostava Vranov: Dráb – Kovernyk, Šuľák, Babjak, Tomko, Straka, Sabolčík (80. Leško), Verčimák, Kandala (59. Krajňák), Vaľovčin (80. Rozkoš), Digoň (35. Kovalčin).

Zostava Kalinovo: Slaniniak – Dobiáš, L. Filipiak, Abubu, Kojnok, T. Filipiak, Tchania (60. Palko), Koták, Iboš (60. Belko), Toshor (46. Fajčík), Kováč (71. A. Filipiak).

Fotogaléria

Warning: Undefined variable $user_display_name in /data/7/7/77ec2903-772e-4dd7-85f6-531a26f760b2/vranovske.sk/web/wp-content/plugins/secure-copy-content-protection/public/class-secure-copy-content-protection-public.php on line 733
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!