Situácia v okrese Vranov nad Topľou sa v súvislosti s nárastom pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 zhoršuje. V Poši a Sačurove bola potvrdená britská mutácia koronavírusu. Vo vranovskej nemocnici pribúdajú pacienti vo veku už od 35 rokov. Aj na tieto fakty reagoval prednosta vranovského okresného úradu Alfonz Kobielsky zvolaním Bezpečnostnej rady okresu.
Počty pozitívnych prípadov v súčte PCR a antigénových testov v okrese Vranov nad Topľou z týždňa na týždeň stúpajú. Za ostatné dni na to upozorňovali analytici z webu Dáta bez pátosu, kde sa vranovský okres vyšplhal na čelo z pohľadu počtu, aj percentuálnych prírastkov pozitívne testovaných osôb. „Tak ako sme po prvom januárovom týždni zaznamenali výrazný pokles nových prípadov, od 20. januára nám rastie počet pozitívne testovaných osôb z týždňa na týždeň o 100 až 130,“ uviedla regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová.
Z pohľadu štatistík tajomník Združenia miest a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák pripomenul, že k pozitívne testovaným antigénovými testami pribudnú v priebehu najbližších dní ich kontakty, ktoré budú pretestované PCR testami, a preto sa obáva ďalšieho nárastu pozitívnych prípadov. Zhoršenie epidemiologickej situácie na východnom Slovensku konštatoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ. Tento fakt sa kriticky prejavuje na počte hospitalizácii COVID pacientov v nemocniciach nielen vo Vranove s 56 COVID lôžkami. „Dnes ráno – 22. februára bolo vo vranovskej nemocnici 43 pacientov s koronavírusom, z toho 3 sú v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácií. Kapacita reprofilizovaných lôžok, ktoré majú priamy prívod kyslíka, je takmer vyťažená. Obdobná situácia je aj v okolitých nemocniciach siete Svet zdravia v Michalovciach, Humennom, či v Trebišove,“ informoval Tomáš Kráľ.
Ľ. Rosiarová medzi dôvody zhoršujúcej sa situácie zaradila nedostatočné dodržiavanie opatrení, vrátane vysokej mobility ľudí. RÚVZ bude konkrétne opatrenia komunikovať s obcami individuálne. „Obciam, kde sú vysoké čísla navrhneme zníženie mobility uzatvorením materských a základných škôl. Rovnako budeme odporúčať, aby aj kontakt úradník – občan fungoval na obecných úradoch v inom režime,“ dodala Ľ. Rosiarová.
Verejnosť sa pýta na Ivermektín…
Ako jednu z ciest zo súčasnej nelichotivej situácie vidí prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielsky v zvýšení imunity forsírovaním vitamínov a aplikáciou Ivermektínu, o ktorom sa na Slovensku vedie živá diskusia. Hoci doplnil, že mu neprináleží vyjadrovať sa zoširoka k medicínskym témam, ešte od apríla minulého roka sleduje výsledky spojené s týmto liekom a vníma ich pozitívne. Túto otázku otvoril i kvôli tomu, že sám je pod verejným tlakom spojeným s očakávaním, kedy bude Ivermektín dostupný v našich lekárňach. „Ministerstvo zdravotníctva schválilo tento liek na Slovensku 26. januára a zatiaľ ho nikde nie je dostať. Keďže som predstaviteľom štátnej moci v okrese, ľudia sa ma pýtajú, kedy bude k dispozícii, pretože si zúfalo zaobstarávajú veterinárne liečivo, ktoré dávajú svojim blízkym, aby ich ochránili pred najhorším,“ vysvetľoval A. Kobielsky.
Na Bezpečnostnej rade okresu bola konštatovaná obava, či práve povinné testovanie obyvateľstva nie je tiež jedným z dôvodov, prečo čísla v okrese Vranov nad Topľou rastú. Prednosta OÚ Alfonz Kobielsky apeloval na verejnosť, aby dodržiavala epidemiologické opatrenia, no zároveň dal na zváženie prehodnotenie povinnosti testovať sa na 7-dňovej báze pre zdravé osoby. „Je to originalita Slovenska… Telefonoval som s mojimi priateľmi v Poľsku a tam žiadne potvrdenia zamestnávateľom nepredkladajú. Myslím si, že by bolo vhodné zvážiť, či by takáto podmienka mala ostať u nás v platnosti. Spolu sme dnes na Bezpečnostnej rade nadobudli presvedčenie, že pokiaľ by sme znížili mobilitu spojenú s testovaním, obmedzili by sme aj šírenie nákazy,“ reagoval A. Kobielsky.
V situácii, kedy platí povinnosť preukázať sa negatívnym testom, otvorili mobilné odberové miesta počas ostatného víkendu opäť aj desiatky samospráv v okrese Vranov nad Topľou, ktoré si prevzali viac ako 16 000 testov. Ako J. Fenčák uviedol, z pozície ZMOVR pôjde naďalej odporúčanie vytvárať podmienky na testovanie. Na druhej strane však upozorňuje na prípady, kedy kvôli testovaniu migrujú občania z obce do obce v rámci okresu, ale rovnako i medzi okresmi, čo priamo úmerne vytvára riziko šírenia nákazy. „Snažíme sa nastaviť testovanie tak, aby mali občania možnosť otestovať sa dopoludnia, aj popoludní, teda aby sa mohli otestovať vo svojej obci. Na druhej strane testovanie každý víkend nás vyčerpáva personálne a už aj finančne, no ak to neurobíme a nepomôžeme ľuďom otestovať sa, kapacita našich permanentných MOM, ktoré máme v okresnom meste, asi nebude stačiť na to, aby sa mohli otestovať všetci, ktorí potrebujú mať potvrdenie. Aj z toho dôvodu navrhujeme, aby štát posilnil permanentné MOM-ky, ktoré by nemuseli byť iba v meste, ale tiež v spádových obciach, čo by nás odľahčilo,“ zhrnul Ján Fenčák.
Fotogaléria