Tepelné hospodárstvo vo Vranove nad Topľou čaká druhé kolo. Po obnovení dodávky teplej vody stojí pred vranovskou radnicou a spoločnosťou CEMED, s.r.o. úloha pripraviť ho na najbližšiu zimnú vykurovaciu sezónu. Vranovčania sa budú musieť zároveň od budúceho roka pripraviť na drahšie teplo.
Podľa jedného z dodatkov podpísaného v októbri 2011 malo byť v tepelnom hospodárstve vo Vranove nad Topľou preinvestovaných 4 000 000 eur, resp. mali sa vykonať investície odpovedajúce celkovej účinnosti prevádzkovanej sústavy tepelného hospodárstva na 86%. Konateľ spoločnosti CEMED, s.r.o. Jozef Mihalčin však po prebratí a obhliadke kotolní hovorí o dezolátnom stave. Situáciu prirovnal k neslávne známemu Pentagonu v našom hlavnom meste, či prevádzke zberných surovín. „Na vine nie sú zamestnanci, ktorí robili, čo mohli a vedeli. Toto je výsledok zlého nastavenia manažmentom“ dodal J. Mihalčin.
Primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan priznal, že v situácii, kedy Bukóza ENERGO, a.s. a Team ENERGO SK, s.r.o. neinvestovali vo výške, ako si to technický stav zariadení žiadal, ťarchu za investície do prevádzkyschopného tepelného hospodárstva preberá na seba mesto, ktoré plánuje na odstránenie havarijného stavu vyčleniť finančné prostriedky z rezervného fondu. Zároveň však zdôraznil odhodlanie vyvodiť zodpovednosť aj voči bývalému správcovi TH. „Investovať z vlastných prostriedkov budeme kvôli tomu, aby sme pre občanov zabezpečili počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny teplo. Objednáme si však znalecký posudok, aby sme vedeli, koľko potrebujeme investovať a ak bude treba, budeme sa aj súdne domáhať čiastky, ktorú na tieto opravy vynaložíme,“ uviedol J. Ragan.
Ďalšou kapitolou je cena tepla pre vranovské domácnosti. Podľa najnovších prognóz si od nového roka priplatia cca o 10%. Jedným z dôvodov je vyššia cena plynu. J. Mihalčin už na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva naznačil, že rokovania s dodávateľom plynu neboli jednoduché, pretože, ako odberateľ, nechcel akceptovať navrhovanú cenu, ktorá, podľa neho, nebola obvyklá pomerom na trhu v regióne. Hoci sa nakoniec dohodli na korekciách, stále platí, že Vranovčania si v konečnom dôsledku priplatia. „Takúto nevýhodnú zmluvu som ešte nevidel a nikdy nepodpísal, ale museli sme to urobiť, lebo keby sme dodržali všetky pravidlá a smernice pri prechode k novému dodávateľovi plynu, dodávka plynu by bola obnovená až k 15. septembru. Budúci rok bude teplo drahšie, ale nebude to alarmajúci nárast. Napriek tomu budeme dodávať teplo, ktoré zodpovedá cene v regióne,“ reagoval J. Mihalčin.
Druhým dôvodom je premietnutie investícií do rekonštrukcie a modernizácie, ktoré sú súčasťou fixnej zložky ceny tepla. J. Ragan pripomenul, že daňou za nižšiu cenu tepla v minulosti je dezolátny stav kotolní, do ktorých ich správcovia adekvátne neinvestovali. „Investície do kotolní sú nevyhnuté a musí ich vykonať ktokoľvek, kto by mal naše tepelné hospodárstvo v správe. Pre tento rok ostáva cena tepla nezmenená, ale pre budúce roky to bude závisieť od viacerých faktorov, vrátane už spomínaných investícií. Aj napriek miernemu zvýšeniu však bude cena, v porovnaní s ostatnými mestami, stále nižšia,“ reagoval J. Ragan.